Rising stars – wschodzące gwiazdy prawniczego świata

NaPrawoPatrz

W corocznych rankingach najlepszych kancelarii w Polsce spotkać można osobne zestawienia, poświęcone najlepszym prawnikom, wyspecjalizowanych w określonej branży i rekomendowanych przez prawnicze środowisko. Są to najczęściej doświadczeni prawnicy, z wieloletnim doświadczeniem i wieloma sukcesami na koncie. Przy analizie rynku usług prawniczych w Polsce nie należy zapominać jednak o młodych prawnikach, którzy często wykonują w kancelariach najbardziej istotne i pracochłonne czynności, a ich wysiłek pozostaje w cieniu starszych wspólników i mentorów.

 
Rising stars – wschodzące gwiazdy prawniczego świata ciąg dalszy:

Bardzo ciekawą inicjatywą jest zorganizowany w ostatnim czasie konkurs „Rising Stars. Prawnicy – liderzy jutra 2012”, przygotowany przez LexisNexis i redakcję Dziennika Gazety Prawnej. Miał on na celu wyłonienie grupy 30 młodych prawników (w wieku nieprzekraczającym 35 lat), którzy swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem zdecydowanie wysuwają się przed szereg i zasługują na specjalne wyróżnienie.

 

rising stars

 

Ranking sporządzany był poprzez przyznanie prawnikom punktów w różnych kategoriach (wykształcenie, pozycja zawodowa, rekomendacje zewnętrzne i wewnętrzne, innowacyjność praktyki i działalność pro bono).

Spośród osób z największą liczbą punktów ostatecznego wyboru dokonywała kapituła, w której skład wchodzili Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Witold Daniłowicz, prezes Związku Pracodawców Prawniczych, Joanna Hirsz-Kropińska, członek zarządu LexisNexis Polska, Jacek Kędzior, partner zarządzający w Ernst & Young, Tomasz Laskowski, prezes zarządu LexisNexis, Iwona Mirosz, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, oraz przewodnicząca kapituły redaktor naczelna Dziennika Gazety Prawnej Jadwiga Sztabińska.

 

Wśród liderów rankingu znalazły się głównie osoby zatrudnione w dużych kancelariach sieciowych, choć pojawiają się też przedstawiciele mniejszych i bardziej kameralnych biur. Zestawienie zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na rolę wyróżniającą i nobilitującą dla młodych i zdolnych prawników, lecz może być także źródłem inspiracji dla studentów i absolwentów prawa, którzy zadają sobie pytania: jaką drogę wybrać? Co robić, by być dobrym i docenianym w branży? Wiedza prawnicza i doświadczenie to jedno, ale istotne są także działalność naukowa, publikacje i odpowiedni wybór ścieżki kariery, który prowadzić może do zawodowego spełnienia i sukcesu. Jak zrobili to młodzi i zdolni prawnicy wyróżnieni w rankingu – możemy zobaczyć już dziś. Kto będzie na podobniej liście za kilka lat? To zależy tylko od ambicji i starań obecnych studentów i absolwentów studiów prawniczych.

 

Z pełną publikacją na temat rankingu można zapoznać się tutaj.