Aplikacje prawnicze 2012. Egzamin wstępny i końcowy

NaPrawoPatrz

Do egzaminów wstępnych na aplikacje radcowską i adwokacką pozostało już nieco ponad 3 miesiące. Czasu pozostaje coraz mniej, zwłaszcza, że materiału do powtórki i przyswojenia jest bardzo dużo – kandydat na aplikanta nie dość, że musi powtórzyć wiadomości nabyte na studiach, to jeszcze nierzadko zobligowany jest do zapoznania się z zupełnie nowym zakresem materiału, nieprzerobionym podczas studiów. W obliczu ogromu pracy pozostałe 3 miesiące to zdecydowanie niewiele czasu, w związku z czym większość kandydatów porzuca długie i skomplikowane podręczniki i komentarze na rzecz opracowań, testów i repetytoriów, zwięzłych w formie i treści oraz przydatnych w szybkiej nauce i powtórce.

 

Choć na rynku corocznie pojawia się wiele pozycji testowych związanych z egzaminem na aplikacje prawnicze, w tym roku jedna z nich szczególnie przykuwa uwagę. Mowa tu o trzytomowym zestawie testów „Aplikacje prawnicze 2012. Egzamin wstępny i końcowy” pod redakcją Piotra Kamińskiego i Urszuli Wilk. Już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę rozszerzony zakres przedmiotowy publikacji – testy obejmują swą materią zarówno egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską, jak i egzamin końcowy. W związku z tym publikacja ta trafi z sukcesem również do doświadczonych aplikantów stojących u progu swojej zawodowej kariery.

 

Aplikacje prawnicze

 

Publikacja podzielona jest na 3 tomy i imponuje swoją kompletnością i obszernością. W każdym tomie znajduje się niespełna 3000 pytań (tom I – 2900,  tom II – 2500, tom III – 2600 pytań) co daje łącznie ponad 8000 pytań ze wszystkich aktów prawnych wymaganych na egzaminach wstępnych na aplikację. Autorzy wyszli ze słusznego założenia, iż poświęcą co najmniej jedno pytanie każdemu artykułowi kodeksu – mając na uwadze fakt, iż na egzaminach duży odsetek stanowią tzw. pytania kodeksowe. W związku z tym przerobienie wszystkich tomów równoznaczne jest z przyswojeniem całego materiału wymaganego na egzaminie. To innowacyjne podejście wzmacnia dodatkowo fakt, iż publikacja zawiera także praktyczne wskazówki związane z samym egzaminem, takie jak uwagi na temat tzw. pytań-pułapek czy racjonalnego rozplanowania całego egzaminu.

 

Struktura testów uszeregowana jest według dziedzin prawa oraz związanych z nimi kodeksów i ustaw pozakodeksowych. W tomie I znajdują się pytania dotyczące kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw z dziedziny prawa cywilnego. Tom II poza dziedziną prawa karnego zawiera również pytania z prawa Unii Europejskiej oraz prawa konstytucyjnego. Tom III natomiast stanowi zbiór dotyczący ustaw związanych z prawem handlowym i gospodarczym oraz ustaw z pograniczna poszczególnych dziedzin prawa.

 

Istotną kwestią, poza układem materiału w omawianej publikacji, jest także układ pytań oraz ich czytelność. Sprawa ta została rozwiązana w bardzo logiczny sposób – każdemu pytaniu towarzyszy prawidłowa odpowiedź, umieszczona na marginesie kartki oraz, co równie ważne, w pełni przytoczona podstawa prawna. Pierwsze rozwiązanie w znaczący sposób oszczędza czas, ponieważ czytelnik znajduje prawidłowe odpowiedzi na tej samej stronie co pytania i nie musi wykonywać czasochłonnych poszukiwań w liście odpowiedzi na końcu tomu, jak to zdarza się w rozmaitych wydawnictwach dostępnych na rynku. Przytoczenie pełnej podstawy prawnej natomiast pozwala na analityczne spojrzenie na tekst aktu prawnego, na podstawie którego formułowane są pytania, a nie ograniczenie się do bezmyślnego wkucia pytań i prawidłowych odpowiedzi.

 

Podsumowując, zestaw „Aplikacje prawnicze 2012. Egzamin wstępny i końcowy” zasługuje na duże uznanie i zdecydowanie jest wart polecenia wszystkim osobom przygotowującym się w tym roku do egzaminu na aplikacje prawnicze. Można uznać, iż jest to jedno z najbardziej kompletnych opracowań materiału wymaganego na egzaminie wstępnym spośród publikacji dostępnych na rynku.