Egzamin na aplikację – ciąg dalszy pomocy naukowych

NaPrawoPatrz

Przygotowując się do egzaminu na aplikację adwokacką lub radcowską, kandydat ma do dyspozycji wiele różnych pozycji, takich jak chociażby testy (opisanych w poprzednim artykule). Na rynku dostępnych jest jednak wiele innych publikacji, które zasługują na szczególną uwagę.

 

Pierwszą z nich jest repetytorium „Aplikacje prawnicze 2012. Porównanie procedury cywilnej i karnej” pod redakcją Piotra Fika, Kamila Mamaka i Piotra Staszczyka.

Publikacja zawiera przejrzyste porównanie procedury cywilnej i karnej, zaprezentowane w formie tabel zestawiających pokrewne instytucje z obu omawianych dziedzin prawa procesowego. Warto zauważyć, iż w sposób wyczerpujący potraktowane są elementy charakterystyczne dla danego postępowania a niewystępujące w drugim z omawianych – w tym przypadku autorzy równie dogłębnie analizują wspomniane instytucje. Publikacja napisana jest jasnym i klarownym językiem, a jej układ nawiązuje do systematyki kodeksowej. Z pewnością jest to świetna publikacja, pozwalająca sprawnie powtórzyć materię z zakresu KPK i KPC wymaganą na egzaminie wstępnym na aplikację. Dodatkowo repetytorium stanowi wyjątkową pozycję przydatną studentom prawa, przygotowującym się do egzaminów z postępowania cywilnego i karnego w toku studiów.

 

Aplikacje prawnicze 2012

 

Druga pozycja to dwutomowy zbiór „Aplikacje prawnicze 2012. Kodeksy aplikanta”. Nazwa nie jest tu w żadnym stopniu myląca, ponieważ w skład zbioru wchodzą najważniejsze ustawy z dziedzin prawa cywilnego i karnego – kodeks cywilny, kodeks postępowania cywilnego, kodeks karny i kodeks postępowania karnego, uzupełnione przydatnymi komentarzami i zagadnieniami. O ile sama treść ustaw nie wymaga komentarza, należy bacznie pochylić się nad materią dodatkową, stanowiącą o wyjątkowości omawianej publikacji. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż w treści ustaw przytoczonych w zbiorze znajdują się statystyki dotyczące ilości pytań, jakie pojawiły się z danego zakresu na egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze w latach 2009-2011. Ponadto treść pytań, które wystąpiły do tej pory jest przytoczona wraz z odpowiedziami i powołaniem podstawy prawnej. Analiza statystyk i występujących zagadnień może zdecydowanie ułatwić naukę oraz umożliwi skupienie uwagi na instytucjach, które z wyjątkowym upodobaniem stanowiły źródło inspiracji przy układaniu pytań egzaminacyjnych. To wyjątkowe ułatwienie wpływa na bardzo pozytywną ocenę omawianego zbioru, który można zdecydowanie polecić wszystkim przygotowującym się do egzaminu na aplikacje.

 

Aplikacje prawnicze 2012

 

Podsumowując – na rynku pojawia się obecnie mnóstwo testów, skryptów i pomocy naukowych, mających pomóc kandydatom w bezstresowej nauce i osiągnięciu pozytywnego wyniku na egzaminie wstępnym na aplikację. Zestaw przygotowany przez LexisNexis, składający się z testów, kodeksów aplikanta i repetytorium zasługuje na szczególne uznanie, ponieważ łączy w sobie kompletne podejście do materii egzaminacyjnej z innowacyjnym sposobem przedstawienia informacji, zdecydowanie ułatwiającym nabywanie i weryfikację wiedzy.