Nowa edycja rankingu wolności gospodarczej Economic Freedom Network

NaPrawoPatrz

Po raz kolejny Economic Freedom Network (Sieć Wolności Gospodarczej), zgrupowanie niezależnych podmiotów z 85 krajów świata pod przewodnictwem Instytutu Frazera z Kanady, przygotowało ranking krajów, zbudowany w oparciu o kryterium wolności gospodarczej. Polska w tegorocznej edycji znalazła się na 48 miejscu – o 6 miejsc niżej niż w poprzednim roku*.

 

Nasz kraj w rankingu uzyskał 7,31 punktów na 10. Suma punktów obliczana była poprzez wyciągnięcie średniej arytmetycznej z 42 indeksów, pogrupowanych w pięć podstawowych kryteriów-haseł: rozmiar rządu, państwo prawa, dobry pieniądz, swoboda wymiany międzynarodowej oraz regulacja działalności firm, rynku pracy i rynku kredytowego. Spośród nich najwyżej ocenione zostało kryterium „dobry pieniądz” (9,39), oparte m.in. na ocenie poziomu inflacji, najsłabiej zaś oceniono kryterium państwa prawa (6,33). Ostatecznie Polska znalazła się na 48 miejscu, w sąsiedztwie państw afrykańskich (Zambia, Rwanda, Uganda), ale też Francji (uplasowanej na 47 miejscu) i Urugwaju (51 miejsce).

 

W czołówce tegorocznego rankingu uplasowały się kolejno: Hongkong (8,90), Singapur (8,69), Nowa Zelandia (8,36), Szwajcaria (8,24) i Australia (7,97). Ostatnie miejsca zajęła Wenezuela (4,07), wyprzedzona przez Angolę, Kongo, Zimbabwe i Birmę.

 

 

Warto zaznaczyć, iż tegoroczny ranking opracowany jest w oparciu o dane z 2010 roku. Z pełną treścią rankingu i jego dokładnym opracowaniem można zapoznać się na stronie internetowej Economic Freedom Network.

 

* Twórcy zmieniając w tym roku metodologię przeprowadzania rankingu zmienili także dane dotyczące poprzednich lat. W oparciu o poprzednią metodę Polska zajęła w zeszłym roku 53 miejsce.