Lexis.pl – nowy model systemu informacji prawniczej

NaPrawoPatrz

Od stycznia bieżącego roku osoby korzystające z dostępnych na rynku systemów informacji prawniczej mają okazję zapoznać się z nowym serwisem, stworzonym przez LexisNexis – Lexis.pl. Jest to nowy rodzaj serwisu informacji prawniczej (SIP), przystosowany do pracy w trybie online i zawierający zarówno funkcje znane z innych SIPów, jak i zupełnie nowe rozwiązania, niedostępne do tej pory na polskim rynku.

 

 

Zawartość serwisu Lexis.pl przedstawia się wyjątkowo bogato. Do dyspozycji użytkowników oddane zostały ujednolicone akty prawne opublikowane w Dzienniku Ustaw od 1918 r. wraz z wersjami historycznymi – zapoznanie się z dowolnie wybraną wersją danego aktu prawnego ułatwione jest poprzez użycie intuicyjnego suwaka, dzięki któremu bez problemu odnajdziemy w systemie poszukiwaną wersję historyczną danego dokumentu. W systemie dostępne są także akty prawa unijnego oraz akty prawne wydane w ramach 11 korporacji zawodowych (np. adwokatów, radców prawnych czy biegłych rewidentów). Baza wiedzy uzupełniona jest o olbrzymią liczbę orzeczeń sądów i organów administracji (wg. informacji udostępnionych przez twórców orzeczeń jest ponad 480 tysięcy). Warto zauważyć, iż sztandarowy SIP LexisNexis – LexPolonica, zdobył uznanie na rynku zwłaszcza ze względu na największą liczbę dostępnych orzeczeń. Spodziewać się można, iż Lexis.pl również utrzyma tę tendencję. Baza orzeczeń zawiera także rozstrzygnięcia sądów Unii Europejskiej oraz interpretacje urzędów i izb skarbowych z zakresu prawa podatkowego.

 

Poza udostępnieniem w serwisie tekstów aktów prawnych i orzeczeń, twórcy umożliwili użytkownikom skorzystanie z obszernej bazy komentarzy, monografii prawniczych wydawnictwa LexisNexis oraz licznych czasopism branżowych. W systemie dostępne są także praktyczne komentarze oraz wzory rozmaitych pism i wniosków.

 

Już pierwszy kontakt z serwisem wywołuje pozytywne wrażenia – interfejs jest prosty i intuicyjny, a sama budowa serwisu przypomina rozwiązania od lat sprawdzające się na zachodzie w serwisach takich jak np. Westlaw. Warto docenić starania twórców w stworzeniu SIPu na najwyższym, światowym poziomie przy użyciu innowacyjnych i sprawdzonych narzędzi udostępnionych użytkownikowi, wśród których znajdują się m.in. zintegrowana wyszukiwarka (będąca de facto trzonem systemu), duże możliwości personalizacji oraz pracy na aktach prawnych na poziomie serwisu, integracja z programami z pakietu Microsoft Office i interesujące funkcje Zagadnienia i Lexis Nurty Orzecznicze.

 

Wszelka praca z serwisem zaczyna się właściwie od kontaktu z wyszukiwarką. Jest ona intuicyjna i prosta w obsłudze, a dzięki zaimplementowanym usprawnieniom możliwe jest wyszukiwanie nie tylko po nazwie lub identyfikatorze aktu prawnego, ale także po nazwach używanych w języku potocznym lub po ujednoliconych hasłach, pod którymi kryją się opracowane merytorycznie i zestawione w przystępnej formie informacje z zakresu danego problemu prawnego. Pierwszymi skojarzeniami przy korzystaniu z wyszukiwarki Lexis.pl są funkcje podobne do tych użytych w wyszukiwarce google – dla przykładu, gdy popełnimy błąd przy wpisywaniu szukanego hasła, wyszukiwarka sama zasugeruje właściwy temat wyszukiwania i przedstawi zestawienie interesujących nas informacji. Wyszukiwarka działa  bardzo szybko, wyniki wyszukiwania wczytywane są błyskawicznie, a dodatkowe funkcje (takie jak filtry, wyszukiwanie zaawansowane czy wyszukiwanie w ramach wyników) jeszcze bardziej usprawniają korzystanie z serwisu.

 

Pozostałe wspomniane funkcje zostaną bliżej omówione w kolejnych notkach – na szczególną uwagę zasługuje bowiem funkcja Lexis Nurty Orzecznicze, niespotykana dotąd w polskich SIPach i niezwykle użyteczna w wyszukiwaniu obowiązujących linii orzeczniczych i wyroków, które prezentują odmienne stanowisko sądu w odniesieniu do danej kwestii.

 

Lexis.pl w ciekawy sposób integruje w sobie możliwości nowych technologii i narzędzi online, wnosząc na polski rynek usług prawniczych nową jakość i wartościowe narzędzie dla prawników. Choć serwis działa dopiero niecały miesiąc nie można przejść obok niego obojętnie i nie pochwalić wykorzystanych w nim innowacyjnych rozwiązań i narzędzi.

 

Lexis.pl – oby tak dalej, życzymy dalszego rozwoju!